ارتباط بین حکمت دینی و الهی و حکمت رسمی در غرب شکست خورده است

ارتباط بین حکمت دینی و الهی و حکمت رسمی در غرب شکست خورده است
ارتباط بین حکمت دینی و الهی و حکمت رسمی در غرب شکست خورده است

رئیس انجمن حکمت و فلسفهٔ ایران و چهره ماندگار فلسفه کشور معتقد است که یکی از آفت‌های بزرگ که در علم امروز ما که در دانشگاه‌های ما نیز وجود دارد این است که علم ما آگاه به مسائل و مشکلات روز جامعه نیست.

به گزارش ایسنا، پروفسور غلامرضا اَعوانی در آئین سپاس و نکوداشت اساتید (سنا) دانشگاه سمنان اظهار کرد: تولد دوم انسانی، در واقع تولد به علم و آگاهی است و این مهم نقش سازنده، تأثیرگذار و شگرف علم را نمایان می‌سازد. علم از بین برنده ظلمت جهل است و انسان را به کمال آگاهی و روشنایی می‌رساند.

استاد سابق گروه فلسفهٔ دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه انسان یک موجود فرهنگی است ادامه داد: این فرهنگ از نسلی به نسل دیگر از طریق آموزش و پرورش انتقال می‌یابد و نقش اساتید، معلمان و آموزگاران در انتقال درست فرهنگ یگانه و بی‌بدیل است.

وی با بیان اینکه امروز غرب در ارتباط بین حکمت دینی و الهی و حکمت رسمی شکست خورده است گفت: این جمع بین دو حکمت و حوزه و دانشگاه، از دیرباز و توسط دانشمندان، معلمان و فیلسوفان فاخر ایرانی با موفقیت انجام شده است.

اعوانی با اشاره به نقش شهید مطهری در نزدیک کردن حوزه و دانشگاه افزود: استاد شهید مطهری عالمی روحانی بود که توانسته بود در این حوزه بسیار موفق عمل کند و امروز نیز باید بتوانیم این راه را ادامه داده و ارتباط بین حوزه و دانشگاه را تقویت کنیم.

این استاد برجسته فلسفه و حکمت از حقیقت به مثابه از واقعیتی نامتناهی نام برد و گفت: حقیقت نامتناهی است و آزادی و آگاهی را به همراه خواهد داشت و همین حقیقت است که وجوه کلی جهل را از بین می‌برد لذا نقش اساتید دانشگاه و معلمات در این زمینه بسیار پررنگ و تعیین کننده است.

این چهره ماندگار ادامه داد: گوش‌کردن به سخنان و آموزش‌های دیگران‌و انتخاب در سایه داوری مطلوب در بین مطالب، به طور یقین ازاد اندیشی، دید وسیع و علم را به همراه خواهد آورد.

وی خاطرنشان کرد: یکی از آفات بزرگ علم امروز ما که در مراکز دانشگاهی ما هم وجود دارد این است که علم ما آگاه به مسائل و مشکلات روز جامعه نیست.

اعوانی با بیان اینکه استان سمنان استانی شاخص از لحاظ علم و دانش است اظهار کرد: سمنان در بسیار از برهه‌ها به عنوان استان فارغ التحصیلان دانشگاهی در کشور معرفی شده است که امیدواریم این توفیقات در آینده نیز ادامه دار باشد.

وی در خاتمه گفت: من به عنوان یک شهروند و هم استانی از مسئولان استان به دلیل راه اندازی و تقویت دانشگاه سمنان و تمامی دانشگاه‌های استان تقدیر می‌کنم.

label,

About the author