کتاب‌های دینی که برای بچه‌ها مناسب نیستند

کتاب‌های دینی که برای بچه‌ها مناسب نیستند
کتاب‌های دینی که برای بچه‌ها مناسب نیستند

کتاب‌های دینی آموزش مستقیم است، آن هم نه مبانی دین بلکه احکام و مناسک دین که مناسب کودکان نیست و برای‌شان موضوعیتی ندارد.

این نویسنده ادبیات کودک و نوجوان در گفت‌وگو با ایسنا، درباره ادبیات دینی برای کودکان و نوجوانان اظهار کرد: هدف در ادبیات دینی کودکان با ادبیات در معنای عامش تفاوت‌هایی دارد. در وهله اول باید بدانیم آموزش دینی به عهده آثار ادبی نیست، به‌ویژه در حوزه خردسال و کودک. انتظاری که ما باید از آثار دینی داشته باشیم ایجاد نوعی پیوند، تعلق خاطر و احساس عاطفی است که بتواند در شکل‌گیری هویت دینی بچه‌های‌مان موثر باشد. در حقیقت ادبیات دینی بیشتر دنبال ثبت خاطره‌های خوب و خوشایند از اتفاق‌ها، شخصیت‌ها و موضوعات دینی است. اگر یک اثر دینی کودکانه بتواند چنین کاری را انجام بدهد باید بگوییم آن اثر موفق بوده است.

او افزود: متأسفانه آثار دینی که در بازار می‌بینیم هدف‌شان ر ا عمدتا آموزش مستقیم برای کودکان قرار داده‌اند آن‌ هم نه آموزش اعتقادات و مبانی دین بلکه آموزش احکام، مناسک و آیین‌ها که علی‌القاعده در سنین بالاتر بچه‌ها باید مخاطب آن قرار بگیرند و برای‌شان موضوعیت پیدا کند. برخی موضوعات نه جزء پایایه‌های اصلی اعتقاد و هویت دینی است و نه برای بچه‌های خردسال و کودک مصداق پیدا می‌کند، بلکه مربوط به سنین بالاتر است.

کاشفی خوانساری در ادامه خاطرنشان کرد: به همین دلیل در ادبیات دینی کودک با آسیب‌های جدی‌ای مواجه هستیم. متأسفانه هویت دینی و عناصر فرهنگی دین، اعتقادات و مبانی فراموش می‌شود و بیشتر به تاریخ و رویدادها و احکام و شخصیت‌ها پرداخته می‌شود که یک مشکل بزرگ است و چه بسا تأثیر منفی داشته باشد.

او سپس بیان کرد: باید بپذیریم ادبیات دینی کودک و نوجوان، مقوله‌ای بین رشته‌ای است که نیازمند تخصص‌های جداگانه‌ای در حوزه ادبیات کودک، دین و تعلیم و تربیت دینی و روانشناسی است. هرکسی بدون اطلاع کافی و تخصص در این چند حوزه برای نوشتن گام برمی‌دارد حتی اگر با حسن نیت این کار را کرده باشد بعید نیست به جای این‌که ثواب ببرد مشمول بازخواست و عقوبت الهی بشود.

نویسنده «تاریخ ادبیات دینی کودک و نوجوان» خاطرنشان کرد: ما در چنین شرایطی به شدت نیازمند جریان نقد هستیم؛ نقدی که منتقدانش بر حوزه‌های مختلف احاطه داشته باشند، اما به دلیل فقدان جریان نقد در حوزه ادبیات دینی کودک و نوجوان و همچنین به دلیل مماشات و یا آسان‌گیری‌هایی که نسبت به ادبیات دینی در بخش‌های دولتی و غیردولتی اعم از صدور مجوز، جشنواره و مجلات تخصصی و بخش پذیرش آثار ناشران مختلف شاهد هستیم، با آثاری در حوزه ادبیات دینی روبه‌روییم که از نظر کیفی قابل قبول نیستند.

او درباره کتاب‌سازی در حوزه ادبیات دینی برای کودکان نیز اظهار کرد: برخی از ناشران با انگیره‌های مالی و بدون تخصص کافی و بهره‌ بردن از نویسندگان و شاعران و تصویرگران خبره در این امر، کتاب‌های متعددی را به شکل مجموعه‌های چندجلدی درباره پیامبران و قصه‌های قرآن و ائمه (ع) منتشر می‌کنند که از جنبه‌های مختلف از حد کیفی لازم بی‌بهره‌اند و مورد تأیید کارشناسان نیستند.

label,

About the author