امام خمینی(ره) بزرگترین احیاگر تفکر دینی در روزگار معاصر

امام خمینی(ره) بزرگترین احیاگر تفکر دینی در روزگار معاصر
امام خمینی(ره) بزرگترین احیاگر تفکر دینی در روزگار معاصر

رییس دانشگاه مذاهب اسلامی در کنفرانس بین المللی امام خمینی(ره) در کشمیر هند با بیان این که امام خمینی(ره) بزرگترین احیاگر تفکر دینی در روزگار معاصر در میان مسلمانان بودند، گفت: حضرت امام، اسلام و دین خدا را مبنای بزرگترین حرکت سیاسی و اجتماعی زمان قرار دادند.

به گزارش ایسنا، به نقل از دانشگاه مذاهب اسلامی کنفرانس بین‌المللی امام خمینی (ره) با حضور هیأت دانشگاه مذاهب اسلامی متشکل از حجت‌الاسلام والمسلمین مختاری – رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی، زرهانی و رئیسیان اعضای هیأت امنای دانشگاه و جهانگیری – مدیرکل بین الملل دانشگاه مذاهب اسلامی در کشمیر هند برگزار شد.

حجت‌الاسلام و المسلمین محمد حسین مختاری در این کنفرانس بین‌المللی به عنوان سخنران اصلی با اشاره به این که ما حضرت امام (ره) را به دو معنا احیاگر دین می‌دانیم، اظهار کرد: یکی اینکه ایشان دین را به صورتی بیان کردند که پاسخگوی نیازهای زمان هست، ثانیاً زنده‌کننده احساس هویت دینی در افراد و مسلمین هست و افراد از دینداری خود با این تفسیر و تعریفی که امام از دین دارند، احساس غرور می‌کنند.

وی افزود: امام به هر دو معنا احیاگر فکر دینی است چون بقا و ماندگاری دین به این است که به هر سوالی که متعلق به آن زمان بتواند پاسخ دهد و امام بزرگترین احیاگر دین در میان مسلمانان معاصر است.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی خاطرنشان کرد: امام خمینی (ره)، اولاً اسلام و دین خدا را مبنای بزرگترین حرکت سیاسی و اجتماعی زمان قرار دادند و این را همه می‌دانند که انقلاب اسلامی بزرگترین حرکت سیاسی و اجتماعی روزگار ماست. ثانیاً بینش دینی امام درباره اسلام عمیق‌ترین، اصیل‌ترین و عالمانه‌ترین برداشت اسلامی است؛ لذا امام عالمی بزرگ، فقیهی برجسته و فیلسوفی بزرگوار و عارفی بی‌مانندی و در عین حال یکی از آگاه‌ترین رجال سیاسی بودند که شخصاً در به‌روزترین مسائل سیاسی و اجتماعی حضور و دخالت داشته است.

مختاری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این که امام (ره) در همه آموزش‌هایش سلطه فرهنگی و فکری غرب را نفی می‌کردند و در عین حال مردم را دعوت به ارتجاع و بازگشت به عقب دعوت نمی‌کردند، گفت: ایشان در عین حال پذیرش وجوه و جنبه‌های مثبت تمدن بشری مثل علم و تخصص و تکنولوژی را به عنوان شرط پیشرفت و استقلال مورد تاکید قرار می‌دادند.

وی ادامه داد: امام خمینی (ره) از طرف دیگر بر اسلام به عنوان دینی که پاسخگوی نیازهای زمان است تاکید می‌کردند و زمان و مکان را دو عنصر تعیین‌کننده در اجتهاد می‌دانستند و خود ایشان هم در مسائل فقهی و استنباطی زمان و مکان را در استنباط حکم شرعی و صدور فتوا دخالت می‌دادند.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی در ادامه امام را منادی وحدت امت اسلامی در روزگار معاصر عنوان کرد و گفت: ایشان از همان ابتدای نهضت بحث وحدت میان مسلمانان را مطرح کردند و این انسجام و یکپارچگی را شرط نصرت و پیروزی مسلمانان عنوان کردند و به آن اعتقاد و ایمان داشتند.

مختاری ادامه داد: امام همواره بر این مطلب تاکید داشتند که مسلمانان از همه مذاهب باید در برابر مستکبران قیام کنند و بر وجوه مشترک میان مسلمانان تاکید کنند. امام راحل بر توکل به خدا و اعتماد به مردم در همه امور سفارش می‌کردند و همین باعث جاذبه امام در میان ملت ایران و همه مسلمانان شد چرا که خدا و مردم می‌تواند پشتوانه محکمی برای بقای انقلاب و نظام باشد.

label,

About the author